Klub Przedszkoli Krasnala Hałabały
Menu
Strona głowna  /  O Klubie
O Klubie
 ROK ZAŁOŻENIA : 2006
ZAŁOŻYCIEL : MIEJSKIE PRZEDSZKOLE NR 57 IM. KRASNALA HAŁABAŁY W KATOWICACH
                                                                
„Kiedy Pani Lucyna Krzemieniecka przed laty stworzyła postać małego, czupurniastego krasnala nie przypuszczała pewnie, że któregoś dnia stanie się on postacią najbardziej wyjątkowa spośród wyjątkowych”. – to cytat z mojego listu jaki wysłałam pod koniec roku szkolnego 2005/2006 do klikudziesięciu przedszkoli noszących imię takie jak moja placówka : Krasnala Hałabały.
List ten był zaproszeniem dla wspomnianych placówek do współpracy w ramach  pomysłu stworzenia Klubu Przedszkoli Krasnala Hałabały.
Skąd się wziął pomysł ? Przyznam, że trochę czasu zajęło mi dochodzenie prawdy.
Tworząc w roku szklonym 2002/2003 dokument dotyczący wieloletniego rozwoju placówki zależało nam na tym , by znalazło się tam działanie, które wyróżni placówkę z tłumu. Zrodziła się idea nadania placówce imienia. Decyzja dzieci, nauczycieli i rodziców  była zgodna: Krasnal Hałabała. Od tego momentu całe przedszkolne życie toczyło się wokół tego małego mieszkańca dziupli.
Pod koniec roku szkolnego 2003/2004, uwieńczeniem obchodów 30-lecia placówki była uroczystość nadania placówce imienia Krasnala Hałabały.
Nasz Patron pomaga nam w realizacji misji i wizji, wybranych przez Radę Pedagogiczną programów edukacyjnych, programów autorskich. Krasnal stał się bohaterem programu wychowawczego placówki, uczestniczy w uroczystościach, piknikach rodzinnych, jest członkiem jury konkursów, poznaje z dziećmi najbliższe otoczenie, region, Polskę, stał się obywatelem Unii Europejskiej i Świata.
Ale zarówno dla nas jak i dla Krasnala było to zbyt mało.
Nie wiem jak Hałabała tego dokonał, ale Pani Agnieszka odnalazła w Internecie kilka placówek, których patronem jest także nasz Krasnal i napisała do nich list.
Opowiedziała jej placówka z Rawicza z którą korespondowała wraz z Jarzębinkami przez blisko rok.
Te działania podsunęły mi pomysł, który ujęłam w przedstawionej na konkursie koncepcji pracy – spotkanie dyrektorów placówek noszących imię Hałabały.
Chcąc zrealizować ten pomysł poprosiłam Panią Agnieszkę, aby odszukała raz jeszcze w Internecie placówki noszące imię Naszego Patrona. Bardzo obie się zdziwiłyśmy, że jest ich aż tak dużo!
Kończył się właśnie kolejny rok szkolny 2005/2006, nadeszły wakacje – czas, który sprzyja przemyśleniom. Są one owocne zwłaszcza wśród zieleni i śpiewu ptaków.  Z tych przemyśleń zrodziło się kilka projektów wspólnych dla wielu przedszkoli działań. Ich celem było nie tylko nawiązanie znajomości, która w efekcie doprowadzi kiedyś do spotkania dyrektorów, ale także wymiana doświadczeń, pomysłów, scenariuszy uroczystości, wspólnych , choć na odległość działań, wspólnej zabawie i nauce.
Dlatego w listopadzie 2006 roku napisałam cytowany na wstępie list do wszystkich odnalezionych dzięki technice komputerowej placówek. List – zaproszenie do współpracy. List stanowiący niejako realizacje pierwszego projektu pod hasłem: „HAŁABAŁA NOWINĘ OGŁASZA – DO SWOJEGO KLUBU PRZEDSZKOLA ZAPRASZA”.
W drugim półroczu roku szkolnego 2006/2007 dzięki odpowiedzi kilku placówek na moje zaproszenie możliwa była realizacja także drugiego projektu: „HAŁABAŁA GOŚCI POZNAJE – LOGO KLUBU ZNAJOMYM ROZDAJE”.
W kolejnym roku , choć w nielicznym gronie, ale już wspólnie realizowaliśmy trzeci projekt: „HAŁABAŁA ARTYSTA NIE LADA – O KONKURSACH WSZYSTKIM ROZPOWIADA”. Celem tego projektu było zacieśnieni kontaktów pomiędzy przedszkolami, wzbogacanie doświadczeń dzieci w zakresie działań artystycznych, rozwijanie ich umiejętności i zdolności, rozbudzanie zainteresowań sztuką. Realizacja polegała na zorganizowaniu na placówkach konkursach plastycznych: dla swoich wychowanków, regionalnych czy ogólnopolskich o dowolnej tematyce. Posumowaniem było przesłanie do placówek będących członkami klubu sprawozdań z tych konkursów – oj, sporo materiałów i ciekawych pomysłów spłynęło do przedszkoli.
Mijający rok szkolny poświęcony był projektowi pod nazwą : „HAŁABAŁA KRASNAL ŻWAWY – JUŻ GOTOWY DO WYPRAWY”. W ramach tego projektu członkowie klubu realizowali edukacje regionalna. Wymiana sprawozdań sprawi, że poznamy kulturę kilku regionów, podsunie nam ciekawe pomysły do realizacji, zachęci do zagłębienia się w regiony…
Nasz Klub Przedszkoli Krasnala Hałabały ma w zanadrzu jeszcze kilka ciekawych projektów. Liczba członków od momentu powstania wzrasta systematycznie. I choć są jeszcze takie przedszkola, które do nas napisały ale nie przesłały potrzebnej do rejestracji dokumentacji, oraz takie, które się jeszcze wcale do nas nie odezwały – jesteśmy otwarci, czekamy i z radością zarejestrujemy nowych członków. Bo to oznacza nowe pomysły, dobre rady, podnoszenie jakości pracy placówek, a nade wszystko wspaniała zabawę dla dzieciaków.
A wspomniane spotkanie dyrektorów….Hm, jestem optymistką, wierze, że nie pozostanie jedynie jako zapis w koncepcji pracy i moje wielkie marzenie. Bo marzenia są po to, by je realizować.
 
                                                                                                       Dyrektor Przedszkola
Nr 57 im. Krasnala Hałabały w Katowicach
Melania Sobota

Ostatnia aktualizacja: 2014-11-03